This site uses javascript, some functionality and content is not working if javascript is disabled

Fugt- og vandafvisning

Den imprægnerede Rockwool stenuld er vandafvisende og optager kun vand, når dette presses eller trykkes ind i materialet. Når trykket ophører, vil vandet forsvinde, og stenulden tørre ud igen. Derved genskabes den oprindelige isoleringsevne.

Rockwool stenuld suger ikke vand
Isoleringsmaterialer må ikke være kapillarsugende - dvs. at de ikke må suge vand. Rockwool stenuld er ikke kapillarsugende og kan derfor bruges som det kapillarbrydende og isolerende lag i terrændækkonstruktioner.

Rockwool stenuld er diffusionsåbent
Rockwool stenuld er diffusionsåbentRockwool stenuld er meget diffusionsåbent. Det bevirker, at vanddampe kan passere isoleringslaget uden at kondensere inde i materialet.

Fugt i et isoleringsmateriale nedsætter dets isoleringsevne. Rockwool stenuld ser våd ud, når den har ligget i regnvejr, men det er kun de yderste få millimeter, der er våde.

 
Rockwool A/S - Brandsikker isolering
Feedback Form